Žingsnis po žingsnio - kaip tapti alyvuogių aliejaus somelje

7/23/2024

Degustavimas - tai ragavimas bei kritiškas įvertinimas, kai koncentruojamasi į skonį, pojūčius bei išvaizdą. Tai menas, kuris padeda atskirti “pelus nuo grūdų”. Prieš gerą mėnesį lankiausi Pallada alyvuogių aliejaus gamykloje Kretoje, kurioje mokinomės degustuoti skirtingas alyvuogių aliejaus rūšis. Tomis žiniomis noriu pasidalinti ir su jumis – tai 8 žingsnių vadovas, padėsiantis išsirinkti kokybišką alyvuogių aliejų.

1 žingsnis: pasiruošimas

Prieš pradėdami, pasiimkite:

  • kelias stiklines, plono stiklo be kojelės,

  • šviežio alyvuogių aliejaus mėginių (geriausia skirtingų rūšių ar regionų),

  • vandens ir žalio obuolio ar paprastos duonos juslėms atšviežinti;

  • popieriaus lapą ir rašiklį, mintims ir jutimams užsirašyti.

2 žingsnis: įpilkite ir pašildykite aliejų

Į kiekvieną stiklinę įpilkite nedidelį kiekį alyvuogių aliejaus. Kad aromatas tinkamai atsiskleistų, viena ranka uždenkite stiklinę, o kita ranka švelniai sukite aliejų. Rankų šiluma padės išlaisvinti lakiuosius aliejaus junginius. Mes naudojome mėlyną degustacinę stiklinę, skirtą alyvuogių aliejui. Pasirodo, kad mėlyna spalva paslepia aliejaus spalvą ir neleidžia susidaryti klaidingam pradiniam įvaizdžiui.

3 veiksmas: užuoskite aliejaus kvapą

Atidenkite stiklinę ir giliai įkvėpkite. Sutelkite dėmesį į juntamus aromatus. Alyvuogių aliejus gali kvepėti įvairiai: vaisiais, žole, riešutais ar net gėlėmis. Užsirašykite savo įspūdžius. Aukštos kokybės aliejai dažnai pasižymi sudėtingais, gaiviais aromatais.

4 žingsnis: paragaukite aliejaus

Paimkite į burną nedidelį gurkšnelį aliejaus. Nenurykite jo iš karto. Leiskite jam pasidengti visą burną ir liežuvį. Nemirškite, kad kartumo receptoriai yra pačiame liežuvio gale. Įsitikinkite, kad aliejus nukeliavo ir ten. Tai padeda pajusti visą skonių gamą. Atpažinkite skonius - atkreipkite dėmesį į vaisiškumo, kartumo ir aštrumo pusiausvyrą. Aukštos kokybės alyvuogių aliejus pasižymi harmoningu šių elementų deriniu.

5 veiksmas: įleiskite oro

Norėdami sustiprinti skonio pojūtį, kol aliejus yra burnoje, pro dantis įtraukite šiek tiek oro. Šis vėdinimas gali padėti išsiskirti daugiau aromatinių junginių ir skonių. Atkreipkite dėmesį į skirtingus skonio pojūčius. Ar jaučiate:

  • šviežių vaisių ar žolės kvapą?

  • malonų kartumą, panašų į lapinių žalumynų skonį?

  • pipirų skonį gerklės gale?

Šios savybės yra aukštos kokybės alyvuogių aliejaus požymiai.

6 veiksmas: baigiamojo skonio įvertinimas

Priklausomai nuo jūsų norų, aliejų nurykite arba išspjaukite. Geras alyvuogių aliejus turės malonų poskonį, kuris išliks, be jokių pašalinių skonių. Taip pat atkreipkite dėmesį ir į defektus, tokius kaip rūgštumas, pelėsis ar vyno skonis, kurie rodo prastą kokybę arba netinkamą laikymą. O gal alyvuogių aliejus buvo visai be skonio? Tai irgi signalas, kad aliejus yra prastos kokybės.

7 žingsnis: išvalykite gomurį

Paragavę kiekvieno aliejaus, išvalykite gomurį vandeniu ir žalio obuolio skiltele arba paprasta duona. Tai padės neutralizuoti skonio receptorius prieš pereinant prie kito mėginio.

8 žingsnis: palyginkite

Paragavę visų alyvuogių aliejaus mėginių, palyginkite savo užrašus. Atkreipkite dėmesį į aromato, skonio ir poskonio skirtumus ir panašumus. Pagalvokite, kaip kiekvienas aliejus galėtų papildyti skirtingus maisto produktus ar patiekalus.

Kaip ir bet kuris kitas juslinis įgūdis, alyvuogių aliejaus degustavimas tobulėja su praktika. Reguliariai ragaukite skirtingus aliejus, kad išlavintumėte skonį ir geriau suprastumėte alyvuogių aliejaus niuansus. Pradėkite nuo aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus, nes jis yra kokybiškiausias ir pasižymi sudėtingiausiais skoniais. Neskubėkite. Kiekvienam aliejui skirkite tiek dėmesio, kiek jis nusipelno. Laikydamiesi šių žingsnių, galėsite visapusiškai įvertinti turtingą ir įvairų alyvuogių aliejų pasaulį ir atrasti savo mėgstamiausius alyvuogių aliejus.